Często przy współpracy z architektem będziecie mieć do czynienia z moodbordami. Co to jest i po co się to robi? Moodboard to zbiór inspiracji, złożony ze zdjęć wnętrz, zdjęć próbek i kolorów  i wszystkiego co jest przydatne przy tworzeniu projektu dla konkretnego klienta. Najczęściej to architekci przygotowują moodboardy, ale zdarza się , że to klient przychodzi na spotkanie ze zbiorem elementów jakie chciałby zawrzeć w  swoim wnętrzu.

Mooodboardy mogą być wirtualne  - tworzone w programie graficznym (świetnie się tu sprawdza darmowa Canva) lub fizyczne  - w naszej pracowni wygląda to tak, że na dużym stole długości 2,5m układamy próbki kafli, podłóg, farb, tapet, płyt meblowych (czasem zaplącze się tam nawet jakiś kran czy klamka ;) i pokazujemy naszym klientom. Po co?

*widać wówczas czy wybrana kompozycja materiałów pasuje do siebie, czy nie ma elementów które się ‘wyłamują’

* taki zestaw materiałów ma wzbudzać emocje – upewniamy się że są pozytywne ;), jeśli nie wymieniamy materiały na lepiej pasujące

* klient może fizycznie dotknąć materiały, sprawdzić ich strukturę, połyskliwość, poczuć ich duszę

* można zrobić zajęcie moodboardu i  odczuwać charakter wnętrza pomiędzy procesem projektowym a etapem prac budowlanych. 

Czy potrzebujesz moodboardu? Jeśli:

  • Trudno Ci opisać słowami co Ci się podoba
  • Znasz tylko jedno określenie na kolor niebieski
  • Jesteś niezbyt biegły w stylach architektonicznych (bo po prostu masz inny zawód, zatem to normalne)

to znaczy, że we współpracy z architektem uzyskasz znacznie lepsze efekty jeśli pokażesz mu swój moodboard. Może być zrobiony z wycinków z gazet, zdjęć z pintpresta, czy zdjęć zrobionych komórką np. mieszkania znajomych, w którym czujesz się dobrze i klimat Ci odpowiada.

 

O moodboardach można pisać w nieskończoność.  Robienie ich to wielka frajda  i czasami są sztuką same w sobie. Poniżej kilka moodboradów do jednego z naszych projektów.

essa-architekt-wntrz-1.jpgessa-architekt-wntrz-2.jpgessa-architekt-wntrz-4.jpgessa-architekt-wntrz-3.jpg