Chcemy dziś Wam opowiedzieć o tym jak zaaranżować wygodną łazienkę. Kto z Was ma łazienkę większą niż 5mkw?  Założę się że jeśli mieszkacie w budynku wielorodzinnym  we Wrocławiu,  to macie łazienkę o powierzchni  4,5mkw. W ciągu 18 lat naszej praktyki zawodowej zaprojektowaliśmy setki takich łazienek i wiemy doskonale z jakimi problemami się borykacie.

Łazienka to najtrudniejsze  pomieszczenie do zaprojektowania z tego powodu że jest małe a jednocześnie musi pomieścić w sobie bardzo dużo funkcji . Kolejny powód to oczywiście estetyka, wybór kafli, odpowiednio rozprowadzona elektryka (o czym pisaliśmy w poprzednim poście).

Podobno przeciętny człowiek w ciągu swojego życia spędza 8 miesięcy w łazience, choć z pewnością amatorzy długich kąpieli, spędzają tam znacznie więcej czasu.

Jakie są najczęstsze błędy przy urządzaniu łazienek:

  1. Nie przestrzegamy wytycznych ergonomicznych, przez co korzystanie z łazienki jest niewygodne lub nawet męczące. Pamiętajcie, że miedzy poszczególnymi sprzętami musi być zachowana minimalna odległość, przed każdym sprzętem też musi być wolna przestrzeń ergonomiczna zapewniająca wygodny dostęp. Ważne też aby umywalka,  toaleta, wanna, lustro były zawieszone na odpowiedniej wysokości . Poniżej znajdziecie kilka schematów z wymiarami, jakich powinno się przestrzegać przy aranżowaniu łazienki.
  2. Nie dbamy o wentylację. Najlepiej jest zostawić developerską kratkę wentylacyjną i jej nie zasłaniać meblami , jeśli jest to możliwe to warto nawet wzmocnić wentylację montując wentylator elektryczny. Drzwi do łazienki muszą koniecznie mieć podcięcie wentylacyjne – inaczej wymiana powietrza nie będzie możliwa. Czym grozi niesprawna wentylacja? Skraplaniem się pary wodnej, co może spowodować  powstaniu pleśni ale też napuchnięciem mebli łazienkowych.
  3. Źle dobrane oświetlenie. Łazienka powinna być oświetlona równomiernie, w miejscach strategicznych jak np. okolice lustra powinno być dodatkowe źródło światła doświetlające twarz w trakcie codziennej toalety czy robieniu makijażu. Warto też zaplanować delikatne, relaksacyjne źródło światła na osobnym obwodzie, przyda się ono podczas brania długich kąpieli.
  4. Nie pamiętamy o estetyce. Jak już wspomnieliśmy wyżej łazienki są zazwyczaj małe. Należy wiec je optycznie powiększyć. Najlepiej do tego nadaje się lustro. Im mniejsza łazienka tym większe lustro powinniśmy zastosować. Jego górna krawędź powinna być nie niżej niż na wys. 180cm, dolna max na wys. 120cm. Jeśli chcemy uniknąć parowania lustra – jest na to trick – należy pod nim umieścić matę elektryczną.

Profesjonalne projekty łazienek, włącznie z wizualizacjami, są standardem we wszystkich naszych pakietach.

projekt-azienki-5.jpgprojekt-azienki-1.jpgprojekt-azienki-4.jpgprojekt-azienki-2.jpgprojekt-azienki-3.jpg