Każdy marzy o nowym mieszkaniu lub domu. Kupując nowe od dewelopera, chcemy otrzymać mieszkanie zgodne z projektem, bezpieczne i o wysokim standardzie. Nim podpiszemy protokół odbioru mieszkania, warto zrobić profesjonalny odbiór techniczny nieruchomości. Dlaczego to takie ważne? Sprawdź!

Spis treści:

  1. Czym jest odbiór techniczny mieszkania?
  2. Jak sprawdzić nieruchomość?
  3. Dlaczego warto skorzystać z pomocy fachowca?

Czym jest odbiór techniczny mieszkania?

Kupując mieszkanie od dewelopera, podpisujemy umowę. Najprościej mówiąc, zobowiązuje ona dewelopera do wybudowania lokalu i przeniesienia praw własności na nabywcę w wyznaczonym terminie. Nabywca zobowiązany jest do zapłaty w określonym czasie i kwoty o ustalonej wysokości. Jednym z wielu obowiązków nabywcy lokalu jest jego odbiór techniczny. Jest to sprawdzenie, czy w mieszkaniu nie ma wad i usterek i wszystko zostało zbudowane według projektu. Znalezione usterki wykonawca ma obowiązek naprawić w wyznaczonym terminie. Są one regulowane prawnie. Deweloper ma 14 dni na odniesienie się do poprawek i 30 dni na ich dokonanie. Protokół sporządza się podczas odbioru. Zawiera on wszystkie niezbędne i istotne informacje o wadach.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Bardzo często podczas odbiorów technicznych pojawiają się różne wady i problemy. Koniecznie należy sprawdzić podłogę i jej poziom, spękania i równość ścian, zarysowania na oknach i sufit. Zgodność z projektem rozmieszczenia gniazdek elektrycznych i wszystkich instalacji. Koniecznie trzeba zweryfikować metraż oraz zawilgocenie ścian. Jak widać odbiór techniczny, nie jest łatwą procedurą. Często kupując nieruchomość, jest to nasza pierwsza i nie mamy doświadczenia. Odbiór to również sytuacja stresowa. Do własnej nieruchomości podchodzimy emocjonalnie, a to utrudnia racjonalne myślenie. Łatwo o pomyłkę i niezwrócenie uwagi na istotne kwestie. Dodatkowo przy odbiorze przydadzą się różne urządzenia pomiarowe, których przeciętny człowiek nie posiada. Tu pojawia się usługa fachowej pomocy. Warto z niej skorzystać.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy fachowca?

Nie wszystkie usterki widoczne są na pierwszy rzut oka. Bez pomocy specjalisty i jego sprzętu nie uda się ich znaleźć. Fachowa firma to doświadczeni i certyfikowani inżynierowie wyposażeni w odpowiedni sprzęt. Niezwykle istotne jest precyzyjne znalezienie wszystkich usterek. Niektóre wady mogą dać o sobie znać dopiero po kilku latach, a koszt naprawy może wynosić wiele tysięcy złotych. W porównaniu do tej kwoty koszt usługi odbioru jest niewielki i warto z niej skorzystać. Specjalista nie tylko znajdzie usterki, ale również doradzi i pomoże.